facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Zacznij dzień od wody

36252807596_1b1330a8c3_b Beauty

Woda jest głównym czynnikiem, który daje życie. Bez wody nie byłoby życia ludzkiego, zwierzęcego, roślinnego ani żadnego innego. Dlatego tak ważna jest świadomość spożywania odpowiedniej ilości wody do naszego organizmu.

Woda jest składnikiem kazdej żywej komórki znajdującej się w ciele człowieka a nawet każdej przestrzeni międzykomórkowej. Zawartość wody w organizmie człowieka maleje wraz z wiekiem. Pewną część wody organizm sam w pewnym stopniu sobie generuje w procesie przemiany węglowodanów i białek, mowa o około 200-300 ml w ciągu jednej doby. Jednak jest to tylko minimalna część, która powinna zostać dostarczona do organizmu. Dorosły człowiek powinien dostarczyć do swojego organizmu przynajmniej 2, 5 litra wody w ciągu doby. Dziecko potrzebuje trochę mniej tej wody. Może być ona dostarczana także w posiłkach, jednak nie wolno zapominać o czystej wodzie.

Zawartość jej w organizmie jest bardzo ważna, ponieważ bierze udział w wielu głównych procesach zachodzących w organizmie. Bierze udział w procesie trawienia (odpowiedzialna jest za przesuwanie kęsów pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego, prawidłowe działanie enzymów trawiennych), wchłanianiu potrzebnych składników odżywczych w organizmie, pełni funkcję ochronną dla mózgu, rdzenia kręgowego, gałki ocznej a także płodu, stanowi czynnik powodujący ruchliwość stawów (jest głównym składnikiem płynu maziowego, który wypełnia torebki stawowe).

Jakie mogą wystąpić skutki niedoboru wody w organizmie? Pierwszymi oznakami zbyt małej ilości łynu w naszym organizmie jest suchość w gardle, jamie ustnej. Kolejnym skutkiem regularnego niedobru wody w organizmie jest suchość skóry na całym ciele. Suchość skóry może objawić się w dotyku ale także jako zaczerwienie, łuszczenie się, marszczenie, przedwczesne starzenie się. Kolejnym skutkiem jest suchość oczu. Może dojść do przekrwienia, zmęczenia a także braku łez, które stale nawilżają oko. Kolejnym skutkiem jest bolesność stawów. Wynika to stąd, że woda stanowi główny składnik, który odpowiedzialny jest za ruchomość stawów. Jeżeli jej brakuje to wówczas dochodzi do bolesności stawów podczas prostych ruchów. Kolejno możesz odczuwać regularne spragnienie. Masa mięśniowa zbudowana jest w dosyć dużym stopniu z wody. Dlatego jeśli jej brakuje w twoim organizmie to możesz liczyć się ze spadkiem masy mięśniowej. Zatem osoby, które regularnie trenują i dbają o swoją sylwetkę powinny dbać o odpowiednie nawadnianie swojego organizmu. Woda odpowiedzialna jest za usuwanie toksyn z organizmu, dlatego jeśli jest jej zbyt mało to może przyczynić się do przedłużenia choroby. Brak odpowiedniej ilości wody może powodować uczucie zmęczenia, ospania a także mylne uczucie głodu. Woda występuje w wielu organach w organizmie, dlatego jej braki mogą przyczyniać się do nieprawidłowej pracy, np. błon śluzowych żołądka. W praktyce może dojść do zgagi lub innych chorób układu pokarmowego. Dodatkowo może dojść do zaparć czy pojawienia się chorób związanych z układem moczowym. Niestety mała ilość wody sprzyja starzeniu się skóry. Jeżeli nie chcesz zbyt wcześnie się zestarzeć to powinieneś dbać o codzienną dawkę wody. Mała ilość wody w organizmie może powodować bóle głowy, podwyższone tętno, nieświeży oddech, podwyższoną temperaturę ciała, problemy z koncentracją. Prawdopodobnie tych problemów ze zdrowiem nigdy nie kojarzyłbyś ze zbyt małą ilością wody dostarczanej do organizmu. Jednak może mieć to bezpośredni wpływ, ponieważ woda buduje cały organizm człowieka. Choć jest tak niepozorna to odpowiada za tak wiele procesów w naszym organizmie.

Jeśli dbasz o swój stan zdrowia to powinieneś w pierwszej kolejności zacząć pilnować ilości wody, którą dostarczasz do swojego organizmu. Woda, choć tak z pozoru niepozorna może zdziałać cuda w wielu płaszczyznach, zdrowotnych i wyglądu zewnętrznego. Każdy powinien posiadać wiedzę o właściwości wody, ponieważ każdy składa się w większości właśnie z wody.

 • Wuwu

  Pije rano codziennie dwie szklanki przed śniadaniem :)

 • Julu

  Nie miałam pojęcia, trzeba będzie coś z tym zrobić!

 • Liliś

  zacznij dzień od wody i uśmiechu…

 • Marty

  Ja również widzę po swojej skórze, że jest ‚niedożywiona’ :/

 • Katarinka

  Muszę sobie przykleić taką karteczkę w kuchni, żeby mi o tym przypominała :))

 • bambo

  Najbardziej widoczne małe picie wody widać po skórze

Teraz Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!