facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Jak radzić sobie z upałami

9447694139_6a7370209c_b Inspiracje

Gdy nadchodzi fala upałów, nikomu nie jest łatwo. Można by pomyśleć, że skoro upały nawiedzają naszą strefę klimatyczną cyklicznie, dla nikogo nie powinny być zaskoczeniem i każdy powinien potrafić sobie z nimi poradzić, ale tak wcale nie jest.

Ludzie popełniają ciągle te same błędy, wystawiając swoje zdrowie i życie na szwank. Nadal zostawiają czworonogi, a nawet dzieci w dusznych, nagrzanych samochodach, nadal nie wiedzą jak się chłodzić i ile pić. Dlatego warto przypomnieć sobie podstawowe zasady, obowiązujące podczas upałów.

Po pierwsze, nie wychodź na słońce bez potrzeby. Unikaj nagrzanych, gorących miejsc i podróży. Staraj się przebywać w cieniu i zawsze miej dostęp do telefonu, by wezwać pomoc, jeśli zrobi Ci się słabo. Jeśli w Twoim miejscu pracy jest za gorąco, zwolnij się do domu. Masz do tego prawo.

Po drugie, człowiek powinien wypijać dwa i pół litra wody dziennie, a mało kto tak robi. W upały ilość ta powinna wzrosnąć do trzech, a nawet trzech i pół litra wody. I to poza tym, co zjadamy w posiłkach (czyli na przykład zupach). Ma to kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i gospodarki organizmu.

Jeśli nie musisz – nie walcz z poceniem się. Nie stosuj medykamentów hamujących pocenie. To naturalny proces, którego zadaniem jest pozbycie się ciepła z organizmu i chłodzenie skóry.

Jeśli masz taką możliwość, bierz w ciągu dnia letnie prysznice, by nie przegrzać organizmu. Gdy jest Ci bardzo gorąco, wejdź pod prysznic, puść ciepłą wodę, a następnie stopniowo puszczaj coraz zimniejszą, by nie narazić się na szok termiczny. To bardzo pomoże zachować właściwą temperaturę i nie narazić się na udar cieplny.

Jedz chłodne rzeczy, ale unikaj cukru. Zwykłe lody mogą być złym wyborem, ale już chłodnik czy nawet kefir będzie dobrym. Organizm potrzebuje chłodzenia także od wewnątrz. Zapewnij mu je. Pamiętaj także, że jedząc ostrzejsze potrawy wspomagasz pocenie się, które także pomoże Ci się schłodzić. Paradoksalnie jedzenie, które wydaje się rozgrzewające, pomoże Ci zmniejszyć temperaturę. To dlatego południowcy jedzą pikantnie.

Ważne, by podczas upałów nie tracić głowy, nie wystawiać się na bezpośrednie działanie silnych wentylatorów i nie doprowadzić do szoku termicznego. Regularne nawadnianie i stopniowe schładzanie ciała to najlepsze i najbezpieczniejsze remedium na upały.

 • Hotlo

  Nawodnienie jest zdecydowanie najważniejsze w upalne dni:)

 • Kinia

  Ja jem duuuuuużo lodów:)

 • Julu1

  Gorąca herbata bardzo mi pomaga:)

 • Judus

  Ja zainwestowałam w duuuuży kapeleusz ha ha

 • beti-floreti

  bez porządnych okularów przeciwsłonecznych chyba bym zgłupiała ;p

 • jagodka

  w największe upały mogłabym nie wychodzić spod prysznica :))

 • fifi

  woda woda i jeszcze raz woda…

 • paula09

  Kapelusz, leżak i dużoooo cienia…

 • nicolee

  W lecie używam więcej ostrych przypraw i na mnie to bardzo dobrze działa!

 • isabel

  Dużo wody, dużo cienia, dużo leniuchowania :)

 • Oli001

  Ja zawsze nakładam coś na głowę i później nie mam żadnych problemów z upałami :)

Teraz Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!