facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Jak zadbać o rośliny w domu

4542959834_79d4b8c5b3_b Inspiracje

Zielone liście i kolorowe kwiaty to coś więcej niż akcent dekoracyjny jakich wiele w każdym domu. Żywe rośliny nadają pomieszczeniom świeżości, a dzięki setkom gatunków zawsze znajdzie się coś do każdego rodzaju wnętrza.

Ciemna zieleń złagodzi surowość wnętrz aranżowanych w stylu art deco, a dostępne w wielu kolorach fiołki ożywią nowoczesne, jasne pomieszczenia zajmując przy tym niewiele miejsca. Może właśnie przez tę niezwykłą świeżość powietrza, coraz więcej osób decyduje się na stworzenie zielonego zakątka, ogrodu zimowego w swoim domu, do którego dostęp jest możliwy przez cały rok?

Istnieje wiele czynników mających wpływ na zdrowie, a co za tym idzie także atrakcyjność roślin domowych. Znając gatunek, bez trudu odnajdziesz mnóstwo informacji co do zasad jej uprawy.

Aklimatyzacja – trudny czas przejściowy

Bez względu na to, czy kwiat pochodzi z kwiaciarni tuż za rogiem, czy z dużego centrum ogrodniczego, zmiana miejsca położenia zawsze jest dla roślin czasem trudnym. W domowym zaciszu na parapecie warunki mogą znacząco odbiegać od tych, w których były uprawiane od czasu wykiełkowania. Blednięcie lub więdnięcie liści utrzymujące się dłużej niż dwa, trzy tygodnie po zakupie powinno być dla nas niepokojącym sygnałem. Zazwyczaj zmiany najmocniej odczuwają rośliny pochodzące z innych stref klimatycznych, np. fikusy.

W pierwszej kolejności zadbaj o optymalną dla danego gatunku ilość światła. Niestety nie zawsze w mieszkaniu istnieje możliwość dostarczenia roślinom jego wystarczającej ilości. W takim wypadku staraj się wybierać rośliny preferujące miejsca zacienione (dobrym przykładem są tu paprocie, które rosną nawet w głębi pomieszczenia). Zieleń ich liści nie będzie tak intensywna i jasna jak w przypadku roślin światłolubnych, ale znacznie łatwiej utrzymasz je w dobrej kondycji. Niedobór światła spowalnia proces fotosyntezy, co uwidacznia się coraz większymi odstępami między kolejnymi liśćmi. Z kolei zbyt intensywne światło (na które szczególnie wrażliwe są rośliny cieniolubne) doprowadza do rozpadu chlorofilu i pojawiania się zasychających na liściach plam, które w końcu opadają.

Kolejne zadanie dla właściciela jakiejkolwiek rośliny to zastosowanie odpowiedniej gleby. Może się ona różnić przepuszczalnością, naturalną zasobnością w minerały oraz wartością pH, np.:

- ziemia kompostowa – najczęstszy materiał wielu mieszanek, ze względu na wysoką zawartość składników pokarmowych,
- ziemia liściowa – odczyn obojętny; otrzymywana przez przekompostowanie liści drzew i krzewów,
- ziemia wrzosowa – pozyskiwana z wrzosowisk, kwaśna i uboga w składniki pokarmowe,
- ziemia inspektowa – żyzna i próchnicza, otrzymywana przez przekompostowania nawozu końskiego, później – używanego pod uprawę pieczarek,
- ziemia darniowa – kwaśna i ciężka, pozyskiwana dzięki kompostowaniu darni z pola po roślinach motylkowych,
- torf wysoki – kwaśny i lekki, ubogi w składniki pokarmowe, ale niezawierający czynników chorobotwórczych,
- torf niski – mniej kwaśny ze średnią zawartością składników pokarmowych i o dużej pojemności wodnej.

Zazwyczaj gotowa gleba nie wystarczy, by zapewnić roślinom wystarczającą ilość składników i dobre warunki przepuszczalności, by korzenie mogły rozrastać się prawidłowo. Do nawożenia lub rozluźnienia gleby stosuje się między innymi glinę, piasek, perlit, styropian, pokruszoną cegłę, specjalne granulaty oraz węgiel drzewny (działający także przeciwgrzybiczo).

Doświadczony ogrodnik na pierwszy rzut oka potrafi ocenić, czego danej roślinie brakuje i jak poprawić jej stan. Odpowiednia ilość światła, przepuszczalność i odczyn pH gleby to podstawy do tego, by każda roślina w Twoim domu mogła pokazać swój wyjątkowy urok w wielu postaciach.

  • orchi

    Ja chyba nie mam ręki do kwiatów…

  • aga.wu

    Warto wiedzieć, może teraz moje rośliny będą lepiej rosnać.

  • Anna

    Uwielbiam kwiaty w domu!

  • Monica

    Nie ma to jak żywe rośliny w mieszkaniu:)

  • JU.TU

    Może to pozwoli mi lepiej zaopiekować się moimi kwiatkami:)

  • Judu

    Najgorsza jest ta ilość światła jak okna wychodzą tylko na jedną stronę!

  • Mila

    Z kwiatami jest zupełnie inne powietrze w domu, polecam wszystkim jak najwięcej roślin :)

  • julla

    Najważniejsze to znać nazwę roślinki a potem internet podpowie wszystko :D

  • janine

    teraz jest tak ogromny wybór kwiatów, zawsze można upolować coś pięknego

  • mma

    Takie kwiaty w domu to prawdziwy skarb!

Teraz  Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!