facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Sposoby przygotowywania i podawania grzybów

karen_neoh Kuchnia Foto: karen_neoh

Grzyby są ulubionym przysmakiem wielu osób. Stanowią one niezbędny element każdej kolacji wigilijnej, jak również wielu innych dań – zapiekanek, pizz, pierogów czy krokietów. Mogą być także świetną przekąską koktajlową. Pomimo iż grzyby jadalne występują naturalnie w lesie tylko w sezonie letnio-jesiennym, to jednak odpowiednio przygotowane oraz przechowywane mogą służyć przez cały rok.

Specjaliści stosują kilka bądź nawet kilkanaście różnych sposobów przygotowywanie ich tak, by zawsze smakowały niepowtarzalnie i pasowały do nawet najbardziej wykwintnego dania. Do najpopularniejszych wciąż jeszcze należy smażenie, do którego najlepsze są rydze, borowiki, kurki, podgrzybki i pieczarki. W grupie tej znajdują się grzyby blaszkowate, które bardzo łatwo można pomylić z grzybami trującymi. Ważne jest, by pamiętać o zasoleniu grzybów po smażeniu, a nie przed nim, gdyż mogą one wtedy wydzielać duże ilości wody. Grzybów nie powinno się również opiekać nad ogniskiem ani też smażyć na blasze, gdyż istnieje wówczas duże ryzyko, że w środku pozostaną niedopieczone. Kolejną metodą jest duszenie bądź gotowanie, do którego nadają się wszystkie rodzaje grzybów. Aby je odpowiednio przechować często stosuje się solenie – najlepsze są do tego celu borowiki, rydze, gąski, maślaki i kurki. Do solenia trzeba przeprowadzić najpierw segregację grzybów, czyli oddzielić małe od dużych, a następnie obgotować w posolonej i lekko zakwaszonej octem wodzie, a przed samym przygotowaniem z nich potraw wymoczyć w zimnej wodzie, by wypłukać sól. Inne preferują suszenie, do którego najlepsze są borowiki, podgrzybki oraz koźlarze. Suszenie grzybów następować musi w nasłonecznionym oraz przewiewnym miejscu. Jeżeli suszy się grzyby w piekarniku, trzeba pamiętać, by drzwi piekarnika był przez cały czas lekko uchylone. Kolejna metoda, czyli marynowanie jest najlepsze do tych grzybów, które są twarde. Należy pasteryzować je w delikatnej marynacie. Do mrożenia z kolei wybiera się grzyby najlepszej jakości, które mogą być ugotowane, odcedzone i wystudzone, lub też surowe, jednak uprzednio dokładnie oczyszczone.
Do kiszenia grzybów najlepiej nadają się rydze, opieńki, kurki i gąski. Kiszenie to dość rzadki sposób przyrządzania grzybów w Polsce, nie należy też do najłatwiejszych czynności. By ukisić grzyby, trzeba oczyszczone kapelusze gotować przez kilka minut we wrzątku, a gdy już wystygną, ułożyć warstwami w wyparzonym garnku tak, by kapelusze były skierowane do dołu. Grzyby należy ułożyć warstwami, a każdą z nich osobno posolić, posypać cebulą pokrojoną w piórka oraz oprószyć cukrem. Oprócz tego należy dodać po kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego jak też liści laurowych, a sam wierzch przykryć cebulą, następnie zaś przycisnąć obciążonym talerzykiem i pozostawić w ten sposób na 2 lub 3 tygodnie w temperaturze pokojowej, w międzyczasie dolewając zimną, przegotowaną, osoloną wodę.

Teraz  Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!