facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Boże Narodzenie w polskich domach

38297467925_30de2ae5bc_k Kultura

Pierwszą oznaką nadchodzących świąt jest ciężarówka Coca-Coli pojawiająca się w reklamach telewizyjnych. Jest to symbol powszechnie znany i rozpoznawany na całym świecie. Podobnym znakiem szczególnym jest emisja filmu Kevin sam w domu. Niektórzy nie wyobrażają sobie świątecznego wieczoru bez wspólnego seansu.


Święta dla wielu ludzi są momentem szczególnym, spotkaniem z rodziną, znajomymi. Dzień wigilii kojarzy się z miłością, potrawami świątecznymi często przyrządzanymi tylko tego jednego dnia w roku, łamaniem opłatkiem i wspólnym kolędowaniem. Niestety tradycje te w wielu domach przestają być egzekwowane. Zastępuje się je dawaniem prezentów, zwyczajami zaczerpniętymi z kultury amerykańskiej.

Ozdoby świąteczne mają coraz mniej wspólnego z prawdziwym znaczeniem tego święta, a spotkania rodzinne przestają być możliwe ze względu na zauważalny wzrost wyjazdów na święta za granicę i spędzanie ich, jako formę urlopu, a nie święta. Nastrój świąteczny budowany jest poprzez ładne świecidełka, drzewka przyozdobione bombkami, lampkami, ozdobami mającymi mało wspólnego z tradycją katolicką. Mało kto pamięta o umieszczeniu pod obrusem sianka, zostawieniu miejsca dla niespodziewanego gościa, czy wspólnym czytaniu Pisma Świętego przy wigilijnym stole.

Ledwo skończy się okres świąt Wszystkich Świętych już w galeriach handlowych ustawiane są dekoracje bożonarodzeniowe. Klimat typowy dla okresu świąt nie jest już taki sam jak przed laty, kiedy to uskuteczniane były jedynie zwyczaje tradycyjne, polskie. Dokładnie dwanaście potraw na stole, śpiewanie kolęd, uczestnictwo w pasterce i przeżywanie świąt tak, jak mówi o nich wiara katolicka.

Zdecydowanie mniej rodzin (szczególnie w miastach) przyjmuje księdza z wizytą duszpasterską. Dzieci nie oczekują przyjścia na świat Syna Bożego, a momentu, w którym będą mogły otworzyć prezenty koniecznie nowoczesne i drogie. Święta to czas, który powinien być spędzany w gronie przyjaciół, dlatego warto pomyśleć o osobach, które nie mają tyle szczęścia w życiu, aby móc ten dzień spędzić tradycyjnie. Najważniejsza jest miłość i wzajemny szacunek, które powinny być głównym symbolem świąt. Nawet najdroższy i najpiękniejszy prezent nie zastąpi uczuć i magii prawdziwie tradycyjnych świąt.

Podobne artykuły

 • betka

  Polskie święta są najpiękniejsze!

 • malaMi

  Samemu można nadać znaczenie temu świętu, nie trzeba iść za wszystkimi…

 • onaja

  Najważniejsze to być razem z rodziną w tych dniach:)

 • karolcia90

  Polskie tradycje są przepiękne :))

 • anne

  Tradycje najważniejsze:)

Teraz Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!