facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Pierwsze kroki biegacza, czyli jak zacząć biegać

9011060896_0409a888c4_k Ludzie

Można by stwierdzić, że świat podzielony jest na dwie grupy osób. Tych, którzy bieganiem się zachwycają i tych sceptycznie nastawionych. Jedno jest pewne i zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy tego sportu muszą przyznać, że bieganie ma wiele zalet. Biegacze cieszą się szczupłą sylwetką i lepszym samopoczuciem. Godzinny treningu może spalić nawet 500 kcal. Podczas biegania nasz organizm zaczyna również produkować gigantyczne ilości endorfin dzięki czemu mamy lepszy humor i jesteśmy po prostu szczęśliwsi.

Bieganie to również prosty sposób do zachowania zdrowia i dłuższego życia. Duńscy specjaliści przedstawili dowody mówiące o tym, że regularne bieganie przez 2 godziny w tygodniu przedłuża nasze życie o 6 lat. Joggerzy są również mniej narażeni na choroby serca, reumatyzm i nowotwory. Jeśli czujesz się zachęcony tymi słowami wstępu przejdźmy do rzeczy. Jak się do tego zabrać, aby nie zniechęcić się przy pierwszej zadyszce i zakochać się w bieganiu.
Marilyn Monroe mawiała „Daj kobiecie odpowiednie buty, a podbije świat.” W tym przypadku można by powiedzieć – daj biegaczowi odpowiednie buty, a dotrze na koniec świata. Zawodowego biegacza poznasz po tym, że w swojej szafie ma przynajmniej jedną parę dobrych sportowych butów. Powinny być wygodne i dopasowane do Twojej stopy. Ważne jest też, aby przepuszczały powietrze i pozwalały stopom oddychać. Dzięki inwestycji w odpowiednie obuwie unikniesz kontuzji, otarć i odcisków. Będziesz biegać lekko i szybko, a przede wszystkim bezpiecznie.
Zacznij od marszobiegów. Nikt nie jest przecież od razu mistrzem, trzeba zacząć z pozycji ucznia. Wolne tempo przeplatane chodzeniem pozwoli Ci wykonywać trening dłużej bez zbędnego wypluwania płuc i hektolitrów potu. Na początku wystarczą 3 minuty biegu właściwego i 2 minuty spaceru. Nie biegaj też codziennie. Pewnie niedługo stwierdzisz, że dzień bez joggingu to dzień stracony, ale w pierwszych tygodniach postaw na 3 treningi w tygodniu po 20 min. Jeśli na starcie swojej przygody będziesz się oszczędzać i podarujesz sobie zbędny wycisk unikniesz zniechęcenia, bólu nóg i spadku motywacji. Bądź dla siebie wyrozumiały i daj sobie czas.
Pamiętasz powiedzenie co dwie głowy, to nie jedna? W sporcie sprawdza się hasło co dwie pary butów, to nie jedna. Jeśli do tej pory miałeś problem z podniesieniem się z kanapy, dobrze jest zaprosić do wspólnego treningu kogoś bliskiego. Może to być siostra, przyjaciel albo partner. Wspólne motywowanie się i wzajemny doping pozwoli Ci regularnie biegać. Razem zdecydujcie jaką trasą i tempem dziś biegniecie. Po skończonym treningu pogratulujcie sobie wykonania dobrej roboty. Kto wie, może niedługo wspólnie wystartujecie w jakimś maratonie.
Prawidłowa dieta ma również wpływ na to jak Ci się biega. Postaw na pełne ziarna, chude białko, owoce i warzywa oraz zdrowe tłuszcze. Wykonaj trening dopiero po upływie około 2 godzin od ostatniego posiłku. Tyle czasu potrzebuje krew żeby wrócić z układu pokarmowego do Twoich mięśni. Ważne jest też co zjesz po bieganiu. W ciągu godziny od zakończenia treningu zjedź posiłek składający się z węglowodanów i pełnowartościowego białka w proporcji 4:1. Pozwoli Ci to uzupełnić zapasy glikogenu w zmęczonych mięśniach. Ważne jest też, abyś wypijał odpowiednią ilość wody. W upalne dni 2 litry to absolutne minimum.
Najważniejsza w bieganiu jest systematyczna praca i pokonywanie swoich słabości. Nie od razu Rzym zbudowano dlatego daj sobie czas i słuchaj swojego organizmu. Badania wykazują, że nawet osoby które zdecydowały się na tą formę aktywności po to, aby zrzucić kilogramy nie przestają biegać po osiągnięciu celu. Biegacze z reguły są bardziej otwarci i pozytywnie nastawieni do życia. Mają większe poczucie własnej wartości i silniejszy charakter. Pamiętaj, że każdy kolejny krok zbliża cię do zdrowia i lepszego humoru. To jak, dasz sobie szanse aby zakochać się w bieganiu?

Podobne artykuły

  • Juliaa

    najważniejsza odpowiednia motywacja :P

  • m.janik

    ja biegam trzy razy w tygodniu i polecam każdemu :-)

  • Wachnik.k

    nowe buty to dobra motywacja!

Teraz  Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!