facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Esencja minimalizmu

34881397555_7d3c4480be_h Moda

Minimalizm jest to sposób życia, którego podstawową zasadą jest dążenie do prostoty. W praktyce polega to na wprowadzaniu do swoich codziennych aktywności ograniczeń tak, aby pozostało jedynie najbardziej istotne minimum.

W ten sposób całą energię skupia się na realizowaniu najważniejszych życiowych celów, zamiast rozpraszać ją w zbyt wielu czynnościach, co tylko powoduje ich niską efektywność. Oznacza to także minimum wymagań dla wprowadzanych zmian, co polega na skupieniu się na stawianiu małych kroków, jednak wytrwale, zamiast na ogromnych zmianach życiowych wprowadzanych od dzisiaj.

Nikt nie jest idealnym minimalistą, ponieważ nikt nie zdołałby wprowadzić tych zasad w każdym aspekcie swojego życia. Jest to nie tylko niemożliwe, ale nawet niezgodne z zasadami samego minimalizmu. Każdy stosuje zasadę ograniczania do minimum w innych dziedzinach, poczynając od tej, która ma dla niego czy dla niej największe znaczenie i oczekuje małych sukcesów, z których może czerpać radość każdego dnia. Spektrum możliwości jest nieograniczone: od posprzątania szafy pod realizację wielkiego projektu w swojej pracy.

Istnieją różne powody, dla których warto zainteresować się tym sposobem życia. Pod względem praktycznym minimalizm znacznie zwiększa efektywność realizacji celów. Pełne skupienie na jednym celu przyspiesza jego realizację, ale także zwiększa jej jakość. Jednozadaniowość daje lepsze rezultaty niż przytłaczająca wielozadaniowość. Pod względem psychologicznym ograniczenie nadmiaru bodźców w naszym środowisku skutecznie łagodzi stres związany z przesytem informacji, pozwala odetchnąć i skupić na tym, co najważniejsze w naszym życiu.

Wreszcie odrzucenie wszystkiego, co nie jest niezbędne dla prostej egzystencji pozwala odnaleźć szczęście w każdej chwili dnia codziennego. Można sądzić, że minimalizm nie jest łatwą ścieżką. Początkujący minimalista szybko zdaje sobie sprawę, jak wielu przedmiotów nie potrafi pozbyć się, chociaż nie pełnią w jego życiu żadnej ważnej roli, jak trudno oprzeć się pokusie kolejnego zerknięcia na pocztę czy Facebooka, a nawet jak trudno po prostu skoncentrować się tylko na tym, co robi się w tej danej chwili, na tym, co najważniejsze. Jednak pomocą służy sama zasada minimalistyczna: zacznij od najmniejszego możliwego kroku, jednak najbardziej istotnego. Małe kroki są łatwe do postawienia, zaś ważniejsza jest wytrwałość w ich stawianiu niż ich wielkość. W długiej perspektywie te małe kroki złożą się na stumilowy skok.

Minimalizm jest dla tych, którzy poszukują spokoju i harmonii w swoim życiu, których przytłacza wielozadaniowość w pracy, bałagan w domu, skomplikowane relacje ze znajomymi, kipiąca skrzynka pocztowa, brak czasu, ciągły pośpiech i stres. Oferuje on receptę, którą można zawrzeć w słowach: posprzątaj swoje życie, wyrzuć wszystko, co zbędne i skup się na tym, co najważniejsze dla Twojego rozwoju.

Podobne artykuły

 • olo2

  ta jednozadaniowość najlepiej sprawdza się w przypadku mężczyzn he

 • wiktoryjka

  W dzisiejszych czasach minimalizm jest ciężki do osiągnięcia :)

 • jutka

  Małe kroczki zawsze są skuteczne!

 • chicko

  Interesujące…warto się nad tym zastanowić…

 • urszulka.d

  minimalizm warto zastosować w każdej dziedzinie życia :)

 • Moonia

  Ja też wole skupić się na jednej rzeczy niż rozpraszać kilkoma i ostatecznie nic nie zrobić :)

 • Magdalenna

  tak jak w artykule- małe kroki są łatwiejsze do postawienia!

 • ruda.m

  Najważniejsza duma z siebie – nawet z najmniejszych rzeczy :)

 • koko

  Małymi kroczkami do przodu – jestem tego samego zdania

Teraz Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!