facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Styl hygge, czyli jak być szczęśliwym we własnym domu?

31992909110_930ee73636_k Moda

Jeżeli jeszcze nie słyszałeś o stylu hygge to najwyższy czas to zmienić, ponieważ trend, który czerpie z duńskiej sztuki tworzenia niezwykle ciepłej i przyjaznej atmosfery wokół siebie, jest idealnym sposobem na to, aby stworzyć wnętrza, do których chce się wracać i w których chce się przebywać jak najdłużej. Czym dokładnie się on charakteryzuje i dlaczego warto czerpać z jego założeń? Sprawdź!

Hygge, jako odpowiedź na to, jak być szczęśliwym

Każdy z nas szuka szczęścia, sposobu na domowy relaks czy przyjemne spędzenie wolnego czasu – dlaczego to właśnie duńskie hygge ma nam w tym pomóc? Ponieważ to właśnie Duńczycy są według rankingów najszczęśliwszym narodem świata. Żeby dobrze zrozumieć, czym jest styl hygge, najlepiej jest więc rozpocząć od zrozumienia samej filozofii, która gromadzi w sobie doświadczenia wielu osób będących po prostu szczęśliwymi ludźmi.

Filozofia hygge wyraźnie wskazuje, że to nie dobra materialne, nie sława lub kariera, a wreszcie nie klimat i pogoda wokół nas decydują o naszym poczuciu szczęścia, co w takim razie jest w stanie nas uszczęśliwić? Odpowiedź jest prosta: bycie tu i teraz, koncentrowanie się na małych przyjemnościach oraz docenianie tego, co nas otacza. Dom według Duńczyków jest idealnym miejscem na to, aby te właśnie zasady wdrażać w życie. Hygge to coś, czego każdy z nas może doświadczyć – jest to filiżanka kawy wypita w miękkim fotelu, wieczór spędzony z najbliższymi otulonymi kocem na kanapie, czy wreszcie pozornie zwykły posiłek z rodziną w blasku świec. Czy umiemy się cieszyć z takich właśnie chwil? Jeżeli nie, to czas korzystać z doświadczeń najszczęśliwszego narodu, a pomóc nam w tym mogą odpowiednio zaprojektowane wnętrza, ponieważ życie Duńczyków toczy się głównie w domu.

Styl hygge – od czego zacząć?

Warto wiedzieć, że aby uczynić swoje wnętrza przytulnymi i zaaranżować je zgodnie ze stylem hygge, niekoniecznie trzeba zmieniać całe wnętrza. Czasem wystarczy zadbać jedynie o detale. Styl hygge stawia ponadto na wykorzystanie starych i nieco już zapomnianych mebli – w większości przypadków trzeba je tylko nieco pomalować, tak aby tchnąć w nie nowe życie! Stare meble i stare przedmioty powalają na stworzenie niepowtarzalnego klimatu, którego nie da się osiągnąć, wykorzystując jedynie nowe przedmioty.

Podstawowe założeniu stylu hygge

Tak, jak zostało to już wspomniane wcześniej, aranżacja wnętrza w stylu hygge kładzie nacisk głównie na tzw. przytulność, którą osiągnąć można na wiele sposobów. Jednym z nich jest oświetlenie – w pomieszczeniach korzystamy głównie ze światła miękkiego, lekko przytłumionego i koniecznie o ciepłej barwie, chodzi głównie o to, aby uzyskać efekt płomienia świec. Dobrym pomysłem, który sprawdza się nie tylko w stylu hygge to stosowanie kilku punktów świetlnych, zamiast jednego głównego źródła światła oraz umieszczenie w salonie czy jadalni jak największej liczby świec, których blask jednoznacznie kojarzy się z relaksem.

Będąc w tematyce relaksu, nie sposób nie wspomnieć o tzw. kąciku do relaksu, będącym po prostu wygodnym fotelem, najlepiej takim z podnóżkiem, w którym można się zanurzyć z kubkiem gorącej herbaty i swoją ulubioną książką. W tym miejscu należy również wspomnieć o tekstyliach, które we wnętrza w stylu hygge odgrywają bardzo dużą rolę – tkaniny powinny być naturalne, puszyste, jak również miłe w dotyku. Duńczycy uwielbiają mnóstwo poduszek, koców czy różnego rodzaju miękkich dywaników. Ważne są również dodatki, najlepiej drewniane, które inspirowane są światem natury. Bliskość natury to jeden ze sposobów na uzyskanie wewnętrznej harmonii, stąd Duńczycy uwielbiają swój wolny czas spędzać w lesie, a także przenosić jego klimat do swoich domów.

Jeżeli mamy taką możliwość warto zdecydować się na kominek – Duńczycy bardzo często mają go w swoich domach, jest to źródło ciepła, a także przyjemnego i łagodnego światła, o którym była już mowa wcześniej. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na klasyczny kominek, rozwiązaniem może być biokominek lub kominek elektryczny.

Jak widać, styl hygge nie jest tak naprawdę skomplikowany i stosunkowo prosto wprowadzić jego podstawowe elementy do naszych mieszkań i domów, jeżeli więc zależy nam na stworzeniu miejsca, które będzie przytulne i pozwoli doceniać nam przyjemności dnia codziennego, skorzystajmy z rad Duńczyków, którzy sztukę czerpania radości z drobnych rzeczy opanowali do perfekcji!

 • lupi

  Przyda się w dzisiejszym zabieganym świecie!

 • Erni

  Tez lubię takie drewaniane dodatki:)

 • Karino28

  dużo relaksu na pewno się przyda.

 • Ulszulka1

  Kilka dekoracyjnych zmian a dom jakby piękniejszy :D

 • Iza.b

  uwielbiam dodatki!

Teraz Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!