facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Wielki powrót bursztynu

google Trendy Foto: google

Bursztyn, zwany też jantarem, jest kopalną żywicą drzew iglastych lub rzadziej liściastych, powstałą w sposób naturalny przed milionami lat. Zawiera leczniczy kwas bursztynowy. Występuje w 60 odmianach. Jego barwy też są zróżnicowane. Można spotkać białe, żółte, brązowe, czerwone, niebieskie, zielonkawe, bezbarwne, a nawet czarne. Bursztyny często zawierają cząstki organiczne – na przykład owadów, pajęczaków, czy roślin. Cena bursztynu zależy zarówno od wielkości, jak i przezroczystości, kolorystyki, czystości i rzadkości. Najdroższe zatem są te najbardziej unikalne.

Zanim bursztynowy okaz zostaje wykorzystany w jubilerstwie, poddawany jest rozmaitym procesom ulepszania, które prowadzą do zmiany koloru, przejrzystości oraz niekiedy do zespolenia kawałków tego kamienia. Obecnie, po wielu latach przerwy, powraca moda na biżuterię bursztynową, która tworzona jest według nowych wzorów i pomysłów tak, że doskonale komponuje się z innymi współczesnymi elementami biżuterii oraz ubioru. Nowoczesne wzornictwo jubilerskiej sztuki doskonale oddaje piękno krystalicznej przejrzystości i niezwykłości barw jantaru.

Bursztyn od najdawniejszych czasów znany jest nie tylko jako motyw dekoracyjny, czy element biżuterii, ale też stosowany był w medycynie ludowej wielu krajów. Na przykład ogrzane grudki bursztynu stosowało do wyciągania z oczu ciał obcych. Utłuczony proszek zażywano jak tabakę, celem oczyszczenia zatok i pozbycia się kataru.
Dym bursztynowych kadzidełek niszczył zarazki. W dawnej medycynie zalecano także kładzenie sproszkowanego bursztynu pod pościel, gdyż leczył bezsenność. Mikstury z niego przyśpieszały gojenie ran. Z kolei noszone na szyi bursztynowe korale lub wisiorki zapobiegają bólom gardła i głowy oraz wzmacniają tarczycę. Łagodzą też stany astmatyczne, bronchit i bóle zębów. Ponadto z bursztynu robi się nalewki stosowane w leczeniu chorób tarczycy, gardła, grypy, reumatyzmu, w stanach zapalnych dróg moczowych i nerek, wrzodach żołądka i dwunastnicy. Przy sercowych dolegliwościach warto włożyć kawałeczki bursztynu do kieszeni koszuli. Natomiast miksturą bursztynową naciera się plecy i klatkę piersiową podczas zapalenia płuc i oskrzeli, w gorączce i przeziębieniu. Przy migrenach i bólach głowy nalewką masuje się skronie, natomiast bóle reumatyczne łagodzi nacieranie stawów. Rozcieńczoną nalewkę stosuje się także do płukania gardła. Z kolei maść bursztynowa, stosowana jest do leczenia stłuczeń, żylaków i bolących mięśni.

Już w starożytności znane było oddziaływanie elektrostatyczne bursztynu. Nazwa „elektryczność” pochodzi od greckiego słowa „elektron”, co znaczy właśnie bursztyn. Inne nazwy bursztynu, to: amber, bernstein i sukcynit. Ładuje się on ujemnie, co ma dla nas działanie dobroczynne. Na skutek stresu czy choroby pojawia się bowiem w ciele nadmiar ładunków dodatnich. Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, pomiędzy ładunkami dodatnimi i ujemnymi musi zachodzić równowaga. I właśnie dzięki bursztynowi, który wytwarza korzystne dla nas ładunki ujemne, możemy ją odzyskać.

Jantar zawiera wiele cennych mikroelementów, zwłaszcza krzem, magnez, żelazo, wapń, potas, związki jodu, substancje lotne oraz kwasy żywiczne. Najkorzystniej na nasze zdrowie wpływa bursztyn surowy – nieoszlifowany. Posiada on właściwości antybakteryjne, obniża ciśnienie tętnicze, wzmaga wydzielanie żółci, uspokaja, aktywizuje organizm do walki z chorobami oraz do regeneracji.

Bursztyn stosowany jest także w kosmetyce. Bursztynowe kremy wzmacniają i dotleniają skórę, poprawiają jej ukrwienie, co sprzyja odnowie komórek i odporności na alergie.

To wielorakie zastosowanie bursztynu sprawia, że jest on bardzo cenny i dlatego bywa nazywany Złotem Północy. Jest on naszym narodowym skarbem.

  • bursztynek:)

    Bursztyny są piękne. Uwielbiam zakładać bursztynową biżuterię.

  • śmieszka1988

    Bardzo mis ię podobają naszyjniki z bursztynu. Mam całą kolekcję :)

  • Agalose

    Ja stosuję nalewkę bursztynową na bóle głowy. Doskonale pomaga.

  • U(L)a

    Na przeziębienia też jest dobra.

  • ka-sowa

    Nigdy nie próbowałam bursztynowych specyfików, ale za to biżuteria z bursztynu cholernie mi się podoba.

Teraz  Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!