facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Dieta a nieświeży oddech

7294553400_326fb8f196_b Bez kategorii

Ten niegroźny problem jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością i negatywnie odbija się na naszych relacjach z innymi ludźmi. Nieświeży oddech może prowadzić do utraty pewności siebie oraz do sytuacji, w której zaczynamy unikać bliższych kontaktów z innymi.

W walce z tym problemem można wykorzystać zarówno miętowe gumy, jak i drażetki odświeżające oddech. W drogeriach i aptekach nie brak też płynów do płukania jamy ustnej oraz specjalnych past do zębów, które mają nam pomagać w walce z przykrym zapachem z ust. Dostępne są również odświeżacze do ust, które mają zapewnić świeży oddech i jednocześnie pomagać nam w walce z bakteriami. Ponieważ za nieświeży oddech odpowiada często próchnica, ważne są też systematyczne wizyty u dentysty. W wielu przypadkach to właśnie wizyta u stomatologa staje się podstawą w walce z nieświeżym oddechem. Warto jednak pamiętać, że i dieta ma ogromny wpływ na nasz oddech i jego świeżość. Często przyczyną przykrego zapachu z ust okazuje się dieta, w której pojawiają się produktu negatywnie wpływające na świeżość naszego oddechu. Jaki sposób odżywiania może nam pomóc w walce z tak uciążliwym problemem, jakim jest nieświeży oddech?
Uciążliwy zapach z ust po zjedzeniu niektórych produktów (np. cebuli lub czosnku) to zjawisko normalne. Gorzej jest już w chwili, gdy problem ten przybiera formę stałego problemu i dokucza nam nawet w chwili, gdy nie sięgamy po takie dodatki do posiłków. Nieświeży oddech może być też związany z poważną chorobą. O chorobie świadczy m. in. to, że przykry zapach „wydobywa się” nawet w chwili, gdy oddychamy przez nos.

Skąd biorą się problemy ze świeżością naszego oddechu?

Warto zacząć od wyjaśnienia od tego, jakie czynniki wpływają na zapach wydobywający się z jamy ustnej. Wiadomo, że na zapach z ust wpływa przede wszystkim ślina, jej stan oraz jej ilość. To w ślinie znajdują się enzymy, które inicjują proces trawienia i mają na niego ogromny wpływ. Dzięki enzymom znajdującym się w ślinie możliwe jest ograniczenie ilości bakterii pojawiających się w jamie ustnej oraz usuwanie z jamy ustnej resztek pożywienia. Problemy związane ze zbyt małą ilością śliny mogą się zatem w znacznym stopniu odbić na świeżości naszego oddechu.

Jakie czynniki wpływają na ilość śliny w naszej jamie ustnej?

Wiadomo, że ilość śliny zmniejsza się wraz z wiekiem. Oznacza to, że im starsi jesteśmy, tym większym problemem może się dla nas stać nieświeży oddech. Zmniejszone wydzielanie śliny jest też zjawiskiem typowym w czasie snu. Wiadomo przecież, że rano jakość naszego oddechu pozostawia najwięcej do życzenia. Jest to zasługą zmniejszonego wydzielania śliny podczas snu, zatem takim zjawiskiem nie można się zbytnio przejmować. Suchość w ustach może wiązać się jednak z poważniejszymi dolegliwościami. Wiadomo, że nieświeży oddech spowodowany zmniejszonym wydzielaniem śliny bardzo często towarzyszy depresji oraz alkoholizmowi. Z cuchnącym oddechem często muszą się też borykać te osoby, które mają problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi oraz z układem immunologicznym. Istnieje też szeroka grupa leków, które w znacznym stopniu przyczyniają się do tego typu problemów.

Ślina to jeden z głównych czynników, które mają ogromny wpływ na świeżość naszego oddechu. Ważne są też nasze zęby. Tu odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna, podobnie jak szybkie i skuteczne usuwanie resztek pożywienia z jamy ustnej po każdym posiłku. Pomiędzy zębami cząstki pokarmu zalegać mogą przecież dość długo, stając się jednocześnie głównymi przyczynami problemów ze świeżym oddechem. Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej problemy z przykrym zapachem z ust nie mijają, a nasze zęby nie są nękane przez próchnicę, warto udać się do lekarza i wykonać kilka profilaktycznych badań. Jest to ważne m. in. dlatego, że przykry zapach z ust bardzo często wiąże się z takimi chorobami, jak rak jamy ustnej czy też poważne choroby dziąseł. Przykry zapach z ust często świadczy tez o rozwoju zakażenia drożdżakami lub grzybami, które mogą w znacznym stopniu przyczyniać się do pogorszenia ogólnego stanu naszego zdrowia. Im szybciej podjęta zostanie walka z nimi, tym lepiej. Nieświeży oddech może się też wiązać z takimi chorobami, jak zapalenie płuc czy też zapalenie zatok. W tym przypadku za przykry zapach z ust odpowiada ropa, która atakuje górne drogi oddechowe.

Czy dieta może pomóc w walce z nieświeżym oddechem?

Okazuje się, że w wielu przypadkach to właśnie ona może mieć decydujące znaczenie. Wiadomo, że brak mleka i sera w diecie może sprzyjać problemom z zębami i dziąsłami. Wiadomo też, że w wielu przypadkach problemy z przykrym zapachem z ust mogą się wiązać z problemami trawiennymi oraz chorobami nerek lub wątroby. W sytuacji, w której to wątroba jest odpowiedzialna za rozwój problemów, woń z ust ma charakterystyczny zapach gnijących jaj. Rybi odór jest z kolei objawem dość typowym dla chorób nerek. Słodkawy zapach z ust jest z kolei częstym towarzyszem chorych na cukrzycę, którzy również o świeżość swego oddechu muszą się zatroszczyć w wyjątkowy sposób.

W chwili, gdy za problemy z nieświeżym oddechem odpowiadają problemy z trawieniem, warto wykluczyć ze swego menu kilka produktów spożywczych. W gronie tych, które mogą sprawiać problemy w czasie rozkładania się w układzie pokarmowym znajdują się żółtka jaj, ryby oceaniczne oraz groszek. Zalecana jest też lekka dieta, w której błonnik będzie odgrywał ważną rolę. Dzięki niemu z naszego organizmu na bieżąco usuwane będą szkodliwe toksyny, których nadmiar bywa przyczyną wielu problemów związanych ze zdrowiem oraz wyglądem.

Podobne artykuły

  • zęboszka

    Zdrowie zęby to podstawa, wiem z własnego doświadczenia

  • Pysia

    rano z oddechem jest zdecydowanie najgorzej :P

  • gabi2

    nie ma rady, nić dentystyczna zawsze ze mną ha!

  • kejti

    przez to mój chłopak nie chce się ze mną rano całować

  • kingunia301

    w moim przypadku nieświeży oddech był spowodowany problemami żołądkowymi.

  • pitupitu

    ten rysunek jest przerażający he he

  • Wiola

    W moim przypadku przyczyna nie była zła dieta, czy brak higieny. Nagle pojawiły się zaburzenia równowagi kwasowo zasadowej, które przyczyniły się do powstania nieprzyjemnego zapachu. Zaczęłam brać Halitofast z dużą dawka cynku by tą równowagę przywrócić i udało się, nieprzyjemny zapach zniknął, wiec tu nie zawsze chodzi o dietę, czy ilość śliny, chodzi często o brak cynku.

Teraz  Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!