Kuchnia / Wszystkie artykuły

4894981761_7c62b88a2e_b

Jakie owoce są najzdrowsze?

Najzdrowsze owoce to te niskokaloryczne: jabłka, pomarańcze, grejpfruty, do tego truskawki, czereśnie, wiśnie, śliwki, gruszki i porzeczki. Owoców można jeść sporo, nawet dwie porcje dziennie.

40531525824_157717ffdd_h

Dlaczego warto jeść miód?

Miód jest pyszny, a przy tym bardzo zdrowy. Już w czasach starożytnych miód wykorzystywano w celach leczniczych przygotowując z niego maści, a także w celach pielęgnacyjnych, np. Kleopatra kąpała się w miodzie oraz kozim mleku.

33760544953_d0520ed51f_h

Owsianka – zdrowie śniadanie na początek dnia

Jeśli właśnie zaczynasz dietę lub po prostu chcesz się zdrowo odżywiać, zacznij dzień od owsianki. Jest ona nie tylko bardzo pożywna, ale przede wszystkim zdrowa. Płatki owsiane są bogate w błonnik, witaminy, minerały i aminokwasy. Dlatego warto sięgnąć po owsiankę każdego dnia.

5579709548_ac35b02a3b_b

Życie bez glutenu

Informacja o nadwrażliwości lub uczuleniu na gluten sprawia, że miłośnik świeżego chrupiącego chleba, pizzy i spaghetti łapie się za głowę. Trudno wyrzec się tych przyjemności, nawet jeśli zjedzenie ulubionej potrawy skutkuje znacznym pogorszeniem samopoczucia.

35572600885_8178e30a41_b

Weganizm – z czym to się je

O ile wegetarianizm wydaje się być w Polsce już oswojony, to weganizm, czyli jak się powszechnie uważa – jego skrajna forma, budzi w naszym kraju jeszcze spore kontrowersje. Weganie opierają swoją dietę wyłącznie na produktach roślinnych, nie jedzą oni mięsa, ryb, jaj, nabiału czy mleka. 

5237963003_ebbf6d0b2c_b

Dieta oparta na grupie krwi

Dieta oparta na grupie krwi została opracowana przez Petera J. D’Adamo, który w 1998 roku wydał książę pt. „Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi”. Dieta ta jest oparta na doświadczeniach jego ojca, oraz 4000 własnych pacjentów, a nawet podaje on przykłady konkretnych osób.

15828852615_976311914c_k

Zdrowe przekąski

Tłuste, słone, chrupiące i po prostu niezdrowe. Takie przekąski kochają wszystkie dzieci. A co gdyby zaproponować im zdrową alternatywę?

Dieta, która chroni przed rakiem

Czy możliwe jest ułożenie menu w taki sposób, by chroniło nas ono przed chorobą nowotworową? Skoro jedną z głównych przyczyn problemów z rakiem jest właśnie zła dieta, to wprowadzenie drobnych zmian w sposobie odżywiania się może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Na co jednak należy zwrócić uwagę?

17182224746_1e35fd206c_k

Przyprawy w diecie redukcyjnej

Niektóre osoby uważają, że dieta redukcyjna oznacza konieczność rezygnacji ze smacznych potraw. To prawda, że pozbycie się nadmiernych kilogramów wymaga wyeliminowania z jadłospisu niektórych dań, ale nie oznacza to, że spożywanie jedzenie musi być pozbawione smaku. Można bowiem wykorzystać potrawy, które poprawiają smak, a jednocześnie wspomagają odchudzanie.

11286753-soothing-cup-of-herbal-tea

Melisa na nowo odkryta

Melisa lekarska to bylina z rodziny jasnotowatych. Ponieważ jest to roślina ciepłolubna, występuje powszechnie w krajach basenu Morza Śródziemnego, Afryce Północnej, Azji Zachodniej i w Ameryce Północnej. W Polsce uprawiana jest w niewielkich ilościach dla celów farmaceutycznych i perfumeryjnym. Roślina ta stanowi też uzupełnienie przydomowych ogrodów ziołowych. Ma ładny, lekko cytrynowy zapach i soczysto zielone listki, dlatego ładnie komponuje się z kuchennymi przysmakami. Ścięte, koniecznie przed kwitnieniem liście oraz młode pędy, świeże lub suszone, używane są jako przyprawa do sałat, grzybów, zup, dziczyzny i ryb. Melisą aromatyzuje się też napoje, oleje i kostki lodu. Najczęściej jednak jest spożywana w postaci herbatki, czyli po prostu zalanego wrzątkiem świeżego lub suszonego ziela.

W dawnej Polsce nazywana była rojownikiem, miodownikiem i pszczelnikiem. Dziś już nie używa się tych nazw, ale ich źródłosłów można z dużym prawdopodobieństwem wiązać z pszczelarstwem. Nazwa melisa pochodzi z języka greckiego – od melissa lub melitta, co oznacza dosłownie pszczołę miodną. W czasach starożytnych melisą nacierano nowe ule, by zwabić doń pszczoły. W średniowiecznej Europie rozpowszechnili melisę mnisi, którzy uprawiali ją w ogrodach przyklasztornych. Lecznicze właściwości melisy znano bowiem już od dawna. W medycynie ludowej stosowano melisę w dolegliwościach sercowych, chorobach żołądka, niektórych postaciach astmy oraz w leczeniu nadpobudliwości płciowej. Stosowano tę roślinę także zewnętrznie, w postaci kompresów na urazy i owrzodzenia. Najbardziej jednak znane i współcześnie potwierdzone badaniami właściwości melisy, to łagodzenie bólu głowy i objawów menstruacji. Roślina ta jest dziś popularna także ze względu na działanie uspokajające, które zawdzięcza olejkom eterycznym zgromadzonym głównie w liściach. Już małe dawki ziela powodują zmniejszenie wrażliwości mózgu, działając nasennie i rozluźniająco. Zbyt duże mogą natomiast spowodować obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz zaburzenia oddechu.

Herbatki z melisy zaleca się współcześnie w spowodowanych napięciem nerwowym lub stresem zaburzeniach trawienia, wzdęciach, kolkach jelitowych, nieżytach przewodu pokarmowego i skurczach żołądka. Napary oraz suche ekstrakty w postaci tabletek poleca się w łagodzeniu bezsenności, histerii, pobudzenia nerwowego oraz w przewlekłych nieżytach dróg oddechowych. Współczesne badania dowodzą też, że związki czynne melisy wspomagają leczenie choroby Alzheimera. Udowodniono również, że wyciągi z melisy działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, a nawet hamują proces rozmnażania się komórek nowotworowych. To właśnie olejki eteryczne a także zawartość taniny i kwasów fenolowych, które wchodzą w reakcje z białkami wirusów odpowiadają za przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne działanie rośliny. Już dawniej polecano melisę na ukąszenia owadów i leczenie ran. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by również ukąszenia komarów łagodzić świeżo zerwanym listkiem melisy.

5643735909_09af755da8_b

7 kroków do zdrowia: dietetyczne porady dla seniora

Im starsi jesteśmy, tym ważniejsze staje się dla nas zdrowe odżywianie. Jak powinna wyglądać idealna dieta seniora? Oto kilka sprawdzonych porad, z których z pewnością warto skorzystać.

1. Prawidłowa masa ciała

Prawidłowa masa ciała jest ważna dla każdego – bez względu na wiek. Warto jednak pamiętać, że z wiekiem nasz metabolizm zwalnia, zatem o dodatkowe kilogramy wcale nie jest tak trudno. Warto jednocześnie podkreślić, że zbyt wielka masa ciała z wiekiem staje się jeszcze większym zagrożeniem. Dieta seniora nie może być zatem zbyt kaloryczna, a ważne miejsce powinny w niej zajmować świeże owoce i warzywa. W trosce o utrzymanie odpowiedniej wagi pomoże też systematyczna aktywność fizyczna, dzięki której organizm zostanie nie tylko lepiej dotleniony, ale i odpowiednio wzmocniony.

2. Pełnoziarniste zboża i ich miejsce w diecie

Zdrowe odżywianie w przypadku seniora to przede wszystkim częstsze sięganie po te produkty, które powstały z pełnych ziaren zbóż. Trzy porcje pełnoziarnistych zbóż dziennie to najlepszy sposób na to, by móc zachować dobrą formę na dłużej.

3. Owocowo-warzywny zawrót głowy

Zdrowa dieta to dieta zróżnicowana i pełna witamin. Wspomniano już o owocach i warzywach, których w diecie nie może zabraknąć. Są one lekkie, a jednocześnie – mają ogromną wartość odżywczą. By móc wyciągnąć możliwie jak najwięcej korzyści z tych darów natury, warto sięgać po różne owoce i warzywa. Im więcej takich produktów pojawi się w naszej diecie – tym lepiej dla naszego zdrowia.

4. Higiena żywności również jest bardzo ważna

O tym, że troska o higienę osobistą jest sprawą bardzo ważną dla każdego, przypominać nikomu nie trzeba. Niestety, często zapominamy o tym, że podstawowe zasady higieny należy też stosować w stosunku do produktów spożywczych. Mycie rąk przed przystąpieniem do pracy przy jedzeniu, staranne oczyszczanie produktów spożywczych, przechowywanie ich w odpowiednich warunkach oraz zwracanie uwagi na termin przydatności – oto podstawowe zasady, do których warto się stosować bez względu na wiek. Nagrodą za przestrzeganie tych zaleceń będzie brak zatruć pokarmowych, których najczęstszą przyczyną okazują się zazwyczaj drobne zaniedbania w zakresie higieny.

5. Ostrożnie z tłuszczami

Ze względu na problemy z układem krążenia, cholesterolem oraz z sercem, każdy senior powinien wyjątkowo ostrożnie postępować w tłuszczami. Co zrobić w tym zakresie, by nasza dieta była zdrowsza? Unikanie tych produktów, które zawierają spore ilości tłuszczów nasyconych i zastąpienie ich tymi, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych to podstawa. Oznacza to generalnie zmniejszenie w diecie ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, dla których znacznie zdrowszą alternatywą stają się tłuszcze roślinne.

6. Sól i cukier pod kontrolą

Zbyt wielka ilość soli w diecie oraz nadmiar cukru do kolejne przyczyny problemów zdrowotnych, na które osoby starsze są szczególnie mocno narażone. Warto unikać solonych przekąsek oraz napojów, które zawierają sporo cukrów. Dotyczy to w szczególności kolorowych napojów gazowanych, z których w pewnym wieku najlepiej jest całkowicie zrezygnować.

7. Ostrożnie z alkoholem

Ograniczona powinna też zostać ilość spożywanego alkoholu. Powszechna jest wprawdzie teoria związana z korzystnym wpływem niewielkiej ilości wina na nasze serce, jednak nadmiar procentów w pewnym wieku może się stać poważnym zagrożeniem dla zdrowia. O ile jeden mały drink może pomagać w utrzymaniu cholesterolu na odpowiednim poziomie, to nadmiar alkoholu staje się przyczyną wielu innych problemów ze zdrowiem, m. in. z wątrobą.

Kilka prostych porad związanych z dietą może pomóc każdemu z nas, bez względu na wiek, w poprawieniu stanu swego zdrowia. Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie to podstawa dla każdego, kto chce do późnej starości cieszyć się dobrą formą. Im wcześniej nasza dieta stanie się wartościowym programem żywieniowym, tym lepiej dla nas i dla naszego zdrowia.

6371126845_8985cc005e_b

Węgierskie wina: jakie regiony cieszą się największą popularnością?

Dla wielu osób Węgry to przede wszystkim wspaniałe wina. Są one znane w całej Europie, a butelka wybornego trunku to najlepsza pamiątka, jaką można przywieźć z wyprawy po tym kraju. Węgry znane są też ze wspaniałych winnic oraz regionów winiarskich, które tak chętnie odwiedzają i polscy turyści. Gdzie powinni się zatem wybrać ci podróżnicy, których zafascynowały słynne wina węgierskie?