facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Audiobook – lepszy niż książka papierowa?

stepsinpairs Technologie Foto: stepsinpairs

Można by rzec, że audiobook i książka papierowa, to dwie różne parafie. To nie prawda, to dwie różne religie. Spór pomiędzy wyznawcami jednego i drugiego nawarstwia się, ale audiobooki zdobywają coraz większą popularność.

Dlaczego audiobook zamiast książki papierowej?

Na pewno wygodniej. Nie musimy dźwigać tomów książek. Audiobooki mieszczą się w pamięci każdego urządzenia, które jest w stanie odtwarzać muzykę. Dlatego do telefonu czy do odtwarzacza MP3 możemy spakować kilka książek i słuchać ich właściwie w każdej chwili. To oszczędność przestrzeni w naszej torbie. Co prawda jesteśmy uzależnieni od baterii w naszym przenośnym urządzeniu, ale nie jesteśmy zależni od oświetlenia pomieszczenia, w którym akurat przebywamy. Takie angażowanie się w treść książki znakomicie uruchamia wyobraźnie. Jest tylko lektor, fabuła, treść i my. Oszczędność papieru to sprawa oczywista.

Korzyści płynące ze słuchania audiobooków.

Dzięki korzystaniu z audiobooków nauczymy się doskonale słuchać i, co niewątpliwie wpłynie na nasze kontakty z innymi ludźmi, koncentrować na tym, co do nas mówi nasz rozmówca. Taką umiejętność można z powodzeniem wykorzystać podczas wykładów, kursów czy innych zajęć, gdzie uczestnictwo polega na aktywnym słuchaniu. Angażując wyobraźnię i słuch doskonale imitujemy rozmowę z drugim człowiekiem. Lektor czytający audiobooka jest imitacją lektora uczelnianego. Słuchanie audiobooków to sztuka, którą, podobnie, jak czytanie, należy opanować.

Kiedy najlepiej słuchać audiobooka?

Jeśli słuchamy audiobooka w domu, najlepiej go słuchać wtedy, kiedy wykonujemy jakąś mechaniczną czynność, która nie wymaga zaangażowania umysłu np. prasowanie, zmywanie. Korzystanie z książki mówionej bez wykonywania jednocześnie drugiego zajęcia grozi dekoncentracją, a jeśli słuchamy na leżąco, grozi zaśnięciem, co w konsekwencji będzie stratą czasu. Tutaj warto wtrącić, że dla niektórych odsłuchiwanie książek mówionych przed snem, jest znakomitym środkiem na bezsenność, podobnie jak film czy radio. Jeśli nie mamy zajęcia, które możemy wykonywać w czasie słuchania książki, znakomitym pomysłem będzie robienie notatek. Albo w Wordzie, albo na kartce – kwestia wygody. Audioboooków dobrze jest słuchać z rana, kiedy jesteśmy wypoczęci. Podczas jazdy samochodem, tramwajem, podczas oczekiwania w kolejce itp. Możliwość wykonywania drugiego zajęcia podczas słuchania książki to ogromny plus książek mówionych, dzięki któremu stajemy się bardziej efektywni i oszczędzamy czas.

Gdzie zdobyć audiobooka?

W sieci istnieje bardzo dużo stron oferujących audiobooki, za które niestety musimy zapłacić. Ale spore fragmenty książek czytanych, które możemy odsłuchać bez żadnych opłat, znajdziemy na portalu YouTube. Wystarczy wpisać audiobook.pl i już mamy serię audiobooków do odsłuchania. Więc zanim zdecydujemy się na kupno audiobooka, warto zobaczyć, z czym to się je i jak to smakuje. A smakuje bardzo dobrze, o ile książki nie czyta automat typu Ivona albo inny program, który nie oferuje dobrej jakości czytanych treści.

 • astrid

  Bardzo fajna sprawa szczególnie jeśli się nie ma czasu na czytanie tradycyjnych książek. Można słuchać przy okazji podczas wykonywania innych czynności.

 • constancja

  A ja jednak pozostanę przy tradycyjnych książkach :)

 • pokemon

  Lubię posłuchać dobrej książki pod warunkiem, że narrator zna się na rzeczy. Tak jak napisano w artykule programy typu Ivona się nie sprawdzają.

 • Wandzia

  Zawsze słucham e-bookow podczas jazdy samochodem. Czytanie tradycyjnej książki mogłoby być wtedy niebezpieczne dla mnie i innych użytkowników ruchu drogowego :P

 • martek17

  Audiobooki to nie mój klimat. czytanie książki jest dla mnie pewnego rodzaju obrzędem. Audiobook nie jest w stanie tego zastąpić.

Teraz Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!