facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Rak szyjki macicy: jak się przed nim chronić?

Sheena Ludzie Foto: Sheena

Choć zdiagnozowany w porę może być skutecznie leczony, w większości przypadków rozpoznany zostaje zbyt późno. Nieregularnie wykonywane badanie cytologiczne to błąd, za który wiele kobiet musi zapłacić wysoką cenę. Rak szyjki macicy długo rozwija się bez wyraźnych objawów. Gdy te się pojawiają, na skuteczne leczenie w większości przypadków jest już zbyt późno. Efekt? Ta choroba zbiera krwawe żniwo, choć odpowiednia profilaktyka pozwala na skuteczną walkę z tym problemem. Co zatem każda kobieta powinna wiedzieć na temat raka szyjki macicy?

Wirus HPV a rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy, będący istną plagą wśród kobiet w okresie rozrodczym. Głównym winowajcą staje się tu wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. To on, przenoszony drogą płciową, staje się w większości przypadków czynnikiem powodującym rozwój raka szyjki macicy. Na szczęście współczesna medycyna posiada coraz szerszą wiedzę na jego temat i coraz skuteczniej sobie z nim radzi. Jednym z największych osiągnięć stała się szczepionka, która zapewnia maksymalną ochronę przez tym wirusem. Błędne jest jednak przekonanie, że tylko wirus HPV może przyczyniać się do rozwoju raka szyjki macicy. Równie istotną role odgrywa styl życia. Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania? Ryzykowne jest palenie papierosów oraz korzystanie z tabletek antykoncepcyjnych. Seks z przypadkowymi partnerami oraz niska odporność organizmu również mogą się przyczyniać do rozwoju tej choroby.

Niepokojące objawy

Symptomami, które pokazują się w bardziej zaawansowanym stadium choroby należą przede wszystkim wodniste upławy ze śladami krwi oraz krwawienia z pochwy występujące między miesiączkami. Niestety są to objawy, które pojawiają się dość późno. Jedynym sposobem na wykrycie zagrożenia w porę są zatem badania cytologiczne, dzięki którym można wykryć obecność wirusa HPV i podjąć te działania, które mogą zahamować rozwój choroby.

Badanie cytologiczne, które przeprowadzi ginekolog, to podstawa dla każdej dbającej o zdrowie kobiety. Nie jest ono ani bolesne, ani zbyt kosztowne, a może uratować życie. Z pewnością warto z nich korzystać regularnie. Choć cytologia zalecana jest raz na trzy lata, dla zapewnienia sobie maksymalnej ochrony warto wykonywać ją co roku.

  • kolorowa

    Rak to okropna choroba :( Byłam kiedyś wolontariuszką w hospicjum, ale nie wyobrażam sobie jakbym zareagowała na wieść o chorobie. Każdy zdrowy myśli, że jego ten problem nie dotyczy. Jednak warto się badać bo za zaniedbanie można zapłacić najwyższą cenę…

  • Alicja

    Rak to nie wyrok. Moja szwagierka miała raka piersi i jest po amputacji. Jej się udało wygrać. Może dlatego że zawsze jest osobą pogodną i pełną humoru. To pomaga w takich sytuacjach.

  • wiki17

    Bardzo ciekawy artykuł. Mam nadzieje, że po jego przeczytaniu kobiety zaczną się się systematycznie badać.

Teraz  Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!