facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Nie przesadź z wyprawką!

bez nazwy Inspiracje

Młoda mama nie zawsze wie jakie produkty są noworodkowi niezbędne, a bez jakich może się obyć. Nie uzupełniajmy naszej szafki zbędnymi bibelotami, kolejną oliwką do pielęgnacji i jeszcze jedną parą śpioszków, z których maluchy bardzo szybko wyrosną. Zakupy „na zapas” to także nie najlepszy pomysł – obserwując nasze dziecko i ucząc się życia z nim, sprawdzimy co naprawdę jest mu potrzebne.

Rozsądek to podstawa przy kompletowaniu wyprawki, szczególnie gdy sklepy wabią nas kolorowymi, uroczymi ubrankami, zabawnymi przytulankami i „niezbędnymi” buteleczkami zasypek, płynów i kremów. Nie wszystko to przyda się noworodkowi, a jedynie zalegnie na długo w szufladach. Zdecydujmy się na zakupy uniwersalne – wielofunkcyjne, praktyczne i sprawdzone, a dzięki temu – oszczędne.

Garderoba maluszka

Tę dobierajmy zależnie od pory roku, w której nasz dzidziuś pojawił się na świecie. Ważne, aby koszulki i pajacyki wykonane były z naturalnej bawełny i nie podrażniały skóry maluszka. Niezbędne są śpioszki rozpinane w kroku, dzięki którym możemy wygodnie zmienić pieluszkę, bez potrzeby rozbierania dziecka. Cztery pary to optymalna decyzja, biorąc pod uwagę, że dziecko często się brudzi. Przyda się także kilka par body z krótkim lub długim rękawem, a także, jeśli dziecko urodziło się zimą – gruba czapeczka i kombinezon. Z kolei cieniutka czapeczka sprawdzi się wiosną. Niezależnie od pory roku zaopatrzmy się w kilka par skarpetek i parę łapek-niedrapek, chroniących delikatną buzię dziecka przed paznokciami, które dość szybko rosną. Unikajmy twardych, ciężkich ubranek jak dżinsowe sukieneczki czy spodenki, które wyglądają rozkosznie, ale z pewnością krępują ruchy leżącego maluszka. Czas na specjalne stroje przyjdzie, gdy dziecko podrośnie – noworodek wyrośnie zw swoich ubrań naprawdę szybko. Do pierwszych kroków powstrzymajmy się również z zakupem bucików – niemowlakowi mogą szkodzić w prawidłowym rozwoju stópek. Ubranka kupujmy na aukcjach internetowych lub zróbmy rozeznanie wśród znajomych z nieco starszymi dziećmi.

Niezbędne wyposażenie

Pamiętajmy o tym, że „niezbędne” to nie takie, które producent reklamuje jako absolutnie konieczne dla naszego dziecka. Warto zastanowić się nad tym, czy sterylizator do wyparzania pojemników, podgrzewacz czy suszarka do butelek faktycznie nie dadzą się zastąpić zwykłym garnkiem z wrzącą wodą i suszarką kuchenną. Przedmioty, bez których nie możemy się obyć to z pewnością pieluchy, kocyk lub rożek, wanienka, butelka do karmienia, grzechotka i gryzak. Niezliczona ilość zabawek to dla noworodka zbędny luksus – takie maleństwo nie jest jeszcze zainteresowane pluszakami i nie będzie umiało ich wykorzystać. Lepszym pomysłem będzie karuzela nad łóżeczko z lampką – to produkt praktyczny, może też pomóc dziecku zasnąć. Spokojnie poradzimy sobie również bez przewijaka i leżaczka – wystarczy solidne łóżeczko z możliwością regulacji wysokości jednego boku lub wyjmowanymi szczebelkami.

Podobne artykuły

  • gorolka

    Za kilka miesięcy będę kompletować wyprawkę, więc porady się przydadzą ;)

  • gwiazdeczka

    W czasach kiedy jesteśmy bez przerwy bombardowani reklamą warto przemyśleć co naprawdę będzie potrzebne dla maluszka, a co jest wykreowaną potrzeba przez marketingowców.

Teraz  Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!