facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Białka w zdrowej diecie

dziewczyna w stroju kota pije mleko Kuchnia Foto: desktopas.com

Zdrowa dieta powinna dostarczać do organizmu wszystkich niezbędnych dla niego składników odżywczych. Jednym z tych najważniejszych są białka. Niestety wiele Polek sięga po te produkty, które dostarczają do organizmu niepełnowartościowego białka. Ma to oczywiście negatywny wpływ na zdrowie i może prowadzić do sporych problemów.

Dlaczego białko jest tak ważne dla zdrowia?

Jako najważniejszy budulec ludzkiego organizmu białko jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym. Jego niedobory mogą prowadzić do poważnych problemów. To dzięki niemu komórki tworzące ludzkie ciało mogą się regenerować, to dzięki niemu mogą swą pracę wykonywać poszczególne narządy. Ważne jest nie tylko dostarczenie do organizmu odpowiednich ilości białka, ale też jego najlepszych rodzajów. Tylko to pełnowartościowe białko jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby ludzkiego organizmu i zapewnić mu dobrą formę.

Źródła białka

Białka można znaleźć w wielu produktach, przy czym najwięcej tego ważnego składnika znajduje się w mięsie. Dobrym źródłem białka jest również mleko oraz jego przetwory. Znajduje się ono również w roślinach strączkowych, przy czym szczególnie zalecana jest tu soja. To ona staje się najczęściej podstawą diety wegetariańskiej, choć dyskusje na temat wartości jej białka i możliwości zastąpienia nią mięsa od lat wzbudzają wiele emocji.

Za szczególnie dobre i zdrowe źródła białka uchodzą: drób i mięso ryb. Można nimi zastąpić czerwone mięso, które wprawdzie dostarcza tak cennego białka, lecz jednocześnie spożywane w nadmiarze może się przyczynić do problemów ze zbyt wysokim stężeniem złego cholesterolu we krwi.

Dobrym źródłem wartościowego białka jest również chudy nabiał oraz wspomniane już rośliny strączkowe. Dzięki nim można i odpowiednio odżywić organizm, i uniknąć problemów z cholesterolem.

Podobne artykuły

Teraz  Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!