facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Jak gotować, żeby nie tracić witamin?

2540328254_095a0e8dd6_b Kuchnia

Witaminy to nieocenieni sprzymierzeńcy w walce o zdrowie i urodę. Jednakże bardzo często nie przyjmujemy ich tyle, ile powinniśmy. Witaminy zostają bezpowrotnie zniszczone w procesie gotowania czy smażenia, a do naszych organizmów trafia jedynie ich znikoma ilość. Żeby do takich stat nie dopuszczać, przygotowaliśmy małą ściągę, która pokazuje, jak przyrządzać potrawy, żeby zostało w nich jak najwięcej witamin.

1. Jeżeli przyrządzasz warzywa lub owoce, które mają jadalną skórkę, staraj się ich nie obierać. Bardzo często jest tak, że największa wartość odżywcza znajduje się tuż pod skórką, a obieranie sprawia, że pozbywamy się z warzyw i owoców tego, co najlepsze. Młoda marchew czy pomidory, mają na tyle delikatną skórkę, że wystarczy ją tylko dokładnie wyszorować i wypłukać.

2. Warzyw nie należy moczyć. Im dłużej przebywają one w wodzie, tym więcej witamin zostaje z nich wymytych. Obranie ziemniaków na godzinę przed gotowaniem i zalanie ich wodą sprawia, że możemy stracić nawet 50% znajdującej się w nich witaminy C. Warzywa, żeby zachowały swoją wartość, powinny być krótko myte i płukane pod zimną, bieżącą wodą.

3. W zachowaniu witamin ważne jest również to, czym kroimy nasze warzywa i owoce. Żeby zachować jak największą wartość odżywczą, konieczne jest używanie noży, tarek i szatkownic ze stali nierdzewnej. Inny materiał, na który osadza się rdza sprawia, że witamina C zostaje dosłownie zniszczona.

4. Proces gotowania niszczy dużą ilość witamin, żeby ograniczyć te straty, do gotowania powinno się używać jak najmniejszej ilości wody. W sytuacjach, kiedy jest to możliwe, zaleca się gotowanie na parze. Dzięki takiemu sposobowi warzywa, mięso czy ryby będą miękkie i soczyste, a jednocześnie pozostanie w nich to, co najlepsze. Równie ważne jest, żeby gotować pod przykryciem, w odpowiednim rodzaju garnka. Najlepsze są te z litego żelaza, stali nierdzewnej, albo emaliowane z nieuszkodzoną powłoką.

5. Starajmy się nie kupować warzyw na później. Im dłużej je przechowujemy i im mają dłuższy kontakt ze światłem, tym mniej witamin w nich pozostaje. Przejrzałe, zwiędnięte warzywa mają dużo niższą wartość odżywczą, niż te jędrne i świeże. Umiejętna obróbka termiczna nie da więc nic, jeśli kupimy warzywa, które same w sobie są już mało wartościowe.

6. Doskonałym sposobem na ograniczenie stat witamin, jest pieczenie. Warto tylko zwrócić uwagę, że nasze potrawy nie powinny być pieczone zbyt długo. Warzywa przed pieczeniem warto zblanszować, co sprawi, że obróbka termiczna będzie krótsza, a w daniu pozostanie więcej cennych składników.

7. Bardzo dobrym sposobem na zachowanie witamin, jest duszenie. Uprzednie obsmażenia, a następnie podlanie potrawy wodą sprawia, że witaminy przechodzą do sosu, a my możemy cieszyć się ich korzyściami.

Mądre gotowanie nie polega wyłącznie na tym, żeby wydobyć smak potrawy, ale również na tym, żeby była ona zdrowa dla naszego organizmu. Ograniczanie strat witamin sprawia, że nasz organizm z każdego dania wyniesie jeszcze więcej.

  • szumi29

    najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny…;)

  • obecna_87

    Doskonałym sposobem jest gotowanie w parowarze!

  • ana90

    trzymanie warzyw i owoców w lodówce też pomaga :)

  • Annam88

    najlepiej zajadać wszystko surowe i po problemie

Teraz  Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!