facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Proste i skuteczne sposoby na bezsenność

5080969727_9e374e676b_b Ludzie

Zdrowy człowiek nie powinien mieć kłopotów z zasypianiem, jednak w pewnych okresach naszego życia zdarzają się przejściowe problemy ze snem. Czasami trudno jest nam zasnąć, a czasami budzimy się w środku nocy i przewracamy z boku na bok do rana. Brak snu lub niewystarczająca jego ilość ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Jedna zarwana noc nie powinna mieć większego wpływu na organizm człowieka, jednak gdy kłopoty ze snem utrzymują się przez dłuższy czas, bardzo szybko odczuwamy coraz większe i nieustające zmęczenie, obniżenie koncentracji, drażliwość i nerwowość, pojawiają się nawet stany depresyjne. Obniża się również odporność organizmu co może być przyczyną wielu chorób. Powody bezsenności mogą być różne. Najczęściej jednak związane są z nieprawidłowym i nieustabilizowanym trybem życia, nawarstwieniem stresu i obowiązków lub z traumatycznymi przeżyciami. W przypadku dwóch ostatnich przyczyn najlepszym lekarstwem jest po prostu wypoczynek, np. wyjazd na dłuższe wakacje, zmiana otoczenia. Gdy jednak bezsenność dopada nas nagle i nie potrafimy racjonalnie wytłumaczyć jej powodu, najprawdopodobniej nasz organizm domaga się większej uwagi. Najlepiej przeanalizować nasz plan dnia i wyeliminować czynności mogące mieć wpływ na naszą dolegliwość. Na sen negatywny wpływ mają:
1. Zbyt późne lub zbyt wczesne albo nieregularne kładzenie się do łóżka. Człowiek aby wypocząć potrzebuje około 7 godzin snu. Dlatego warto kłaść się codziennie o właściwej i stałej porze, nasz organizm szybko zapamięta stałą godzinę zasypiania i po pewnym czasie sam się będzie domagał odpoczynku.

2. Jedzenie zbyt późno kolacji. Wracamy późno z pracy i często dopiero wieczorem jemy porządny posiłek. Niestety zjedzenie wysokokalorycznego obiadu w godzinach wieczornych może obciążyć nasz układ trawienny i uniemożliwić normalne uśnięcie. Wieczorem najlepiej zjeść coś lekkiego i lekkostrawnego.

3. Zbyt dużo napojów pobudzających. Ten grzech popełniają i zapracowani dorośli i ucząca się młodzież: w celu poprawienia wydajności pijemy kilka kaw w ciągu dnia lub dodatkowo wspomagamy się napojami z zawartością kofeiny lub napojami energetycznymi.

4. Zbyt niskie dotlenienie organizmu. Warto w ciągu dnia przeznaczyć minimum pół godziny na spacer lub intensywniejszy wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu. Dbajmy również o wietrzenie naszej sypialni zwłaszcza przed snem.

5. Właściwe warunki w sypialni. Miejsce w którym śpimy powinno się jednoznacznie kojarzyć z wypoczynkiem. Dlatego należy zadbać o czystość i porządek w sypialni, pościel powinna być często wietrzona i prana, zaś łóżko wygodne. Warto zastosować olejki eteryczne ułatwiające zasypianie – można je wieczorem przed snem zapalić nad świeczką lub skropić nimi pościel. Sypialnia powinna być zawsze porządnie wywietrzona przed snem. Jeśli mieszkamy w cichej okolicy okno powinno się zostawiać otwarte nawet na całą noc. W sypialni również nie powinno być zbyt zimno lub zbyt gorąco.

6. Wieczorny natłok myśli. Bardzo często kładziemy się spać i zaczynamy rozmyślać nad bieżącymi problemami, szukamy dla nich rozwiązań, zamartwiamy się lub planujemy kolejny dzień. Błąd. Aby szybko zasnąć należy problemy odsunąć na bok. Lepszym momentem na ich rozwiązanie jest poranek – wedle starego powiedzenia „sen najlepszym jest doradcą”, gdyż wypoczęci szybciej wpadniemy na lepsze pomysły. Dlatego przed snem dobrze jest wziąć relaksującą kąpiel (tu też przydadzą się olejki eteryczne), posłuchać kojącej i relaksacyjnej muzyki. Wcześniej dobrze jest obejrzeć lekką komedię lub poczytać książkę, które przeniosą nas w inną rzeczywistość. Czasami dobrym rozwiązaniem jest słuchanie do snu książki w formie audiobooka. Jeśli książka jest nudna istnieje groźba, że zaśniemy podczas jej słuchania, ale… w sumie o to nam chodzi.

Podobne artykuły

  • wisnia9

    miałam podobny problem, mi pomagała melisa tuż przed snem ;)

  • fermi80

    my z mężem staramy się nie przebywać w sypialni w ciągu dnia i to pomoga!

  • irmi

    ja słyszałam, że na bezsenność działa sok wiśniowy. Wypicie szklanki przed snem ponoć skraca czas zasypiania o 17 minut :)

  • Doro86

    zmiana materaca również pomaga…

  • czajqa

    pół godzinny spacer też jest OK

  • Mango

    odpowiednie odżywianie jest bardzo pomocne w tego typu problemach:)

  • wild.cat.80

    ja staram się zawsze kłaść o tej samej porze.

  • in.bed

    pomaga również aktywność fizyczna w samym łóżku haha..

  • saay

    dużo świeżego powietrza!

  • http://www.grabarzchaosu.pl/ grabarzchaosu

    Olimp Forsen z melatoniną, 3 przed snem i pomaga, kiedy ma pomóc.

Teraz  Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!