facebook

Mexie

Beauty & Lifestyle

Woda mineralna, źródlana, soki, co jest najlepsze w czasie upałów?

dziewczyna pijąca wodę Kuchnia Foto: flickr

Po pierwszej fali upałów tego lata, synoptycy zapowiadają kolejne. Możemy więc być pewni, że sierpień da nam jeszcze popalić. Wysoka temperatura sprawia, że nasze ciało walczy z gorącem poprzez pocenie się, a wraz z tym procesem tracimy składniki mineralne, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pogarsza się nasze samopoczucie, stajemy się ociężali i bez życia.

Co więc pić, by zapewnić organizmowi odpowiedni poziom nawodnienia?

Woda mineralna i źródlana

Podczas upałów najczęściej sięgamy po wodę. Należy jednak rozróżniać wodę źródlaną i mineralną. Pierwsza z nich posiada znikomą ilość składników mineralnych, których bardzo dużo tracimy podczas pocenia się. Osoby dorosłe powinny pić przede wszystkim wodę mineralną, która dostarczy naszemu organizmowi cennego wapnia, potasu czy magnezu.

Wodę mineralną dzielimy na niskozmineralizowaną (do 500mg/l), średniozmineralizowaną (od 500 do 1500mg/l) oraz na wysokozmineralizowaną (powyżej 1500mg/l).  Najbardziej odpowiednia jest woda średniozmineralizowana, ponieważ zawiera dużą ilość składników mineralnych i równocześnie niedużą ilość sodu.

Nie ma różnicy dla zdrowia czy pijemy wodę gazowaną czy nie. Musimy jednak pamiętać, że bąbelki pobudzają przemianę materii i zwiększają apetyt!

Należy wystrzegać się wód smakowych, które są mieszaniną wody źródlanej bądź mineralnej oraz sztucznych aromatów owocowych, konserwantów i substancji słodzących. To źródło pustych kalorii i sztucznych dodatków do żywności.

Podobne artykuły

  • Milena

    bardzo fajne są też herbatki do zaparzania na zimno, np. zielona z mietą – naprawde orzeźwiająca

Teraz  Mexie.pl jest dostępne także na telefonach. Sprawdź już dzisiaj!